כיצד להגיע להסכם גירושין טוב?

יותר ויותר זוגות שמבקשים להתגרש, מבינים היום את היתרונות של הגעה להסכמות בהליך של גישור.

מהו בעצם הליך הגישור, ואיך אפשר להגיע להסכם גירושין טוב?

מהו הליך גישור

עורך דין גירושין בתל אביב, ליאור לב, מסביר: "הליך גישור הוא תהליך לטיפול בסכסוך שבו צד שלישי שהוא בעל מיומנות וניסיון הן בתחום המשפטי/כלכלי/מקצועי שבו עוסק הסכסוך, והן מיומנות וניסיון בניהול תהליך, מסייע לצדדים בקיומו של משא ומתן, שבסופו הם מגיעים, בתקווה,  להסכמות ברות קיימא, שממקסמות את סך הסיכונים, הסיכויים, הרצונות היכולות והאינטרסים של הצדדים, מתוך התחשבות ב"עוגה השלמה", ולא באופן צר."

אז הגדרנו את נושא ה"גישור" בצורה  שנשמעת "מפוצצת", ולא בטוח שמי שקורא אותה והוא לא עו"ד משפחה או איש מקצוע מתחום הגישור, יכול להבין ממנה משהו.

גישור: להרחיב את גבולות הפיתרון

בסופו של יום,  מה שחשוב לדעת זה שהליך גישור מאפשר יותר גמישות ויותר תמיכה, וגם פתרונות יצירתיים יותר וכוללים/מקיפים יותר, שמשקפים את כל מה שיש לצדדים להציע -  הרבה מעבר לגבולות הסכסוך.

דוגמא קלאסית היא במקרה של סכסוך בין צדדים שנסוג סביב הסכם מסוים שהיה אמור להיכרת ובסופו של יום לא נכרת בין שני צדדים שהיו במו"מ.

צד אחד ראה את העסקה כסגורה ובגללה ביטל אפשרויות אחרות, ולאחר שלא נכרת ההסכם טען שנגרם לו נזק בשל אבדן האפשרויות האחרו.

במסגרת הליך גישור שהתקיים בין הצדדים, הוסכם והובן שכדי לתת מענה לצרכים והרצונות של הצדדים הפיתרון הטוב ביותר אינו פיצוי כספי אלא פתרון של שיתוף פעולה.

התקיים ויכוח עז בין הצדדים בנוגע להיקפו של אותו שיתוף פעולה היות שצד אחד רצה להגביל את ההיקף והצד השני רצה להרחיב ובסופו של יום, לאחר שנחתם הסכם ושיתוף הפעולה יצא לפועל, הוא היה כ"כ מוצלח – מנקודת מבטם של שני הצדדים – עד שהם הרחיבו את ההיקף שלו לפי שלושה כמעט ממה שהם התווכחו עליו כל כך בגישור עצמו.

זה פיתרון גישורי קלאסי – שאומר שיש שלושה סוגים של פתרונות: בכסף, בשווה כסף, ובשיתוף פעולה, וכמובן שאפשר לשלב בניהם.

האם גישור מתאים לסכסוך של גירושין? 

אז גישור יכול להיות פיתרון "קלאסי" לסכסוכים עסקיים, או לסכסוכים שבין צרכן ללקוח. 
האם גישור באמת מתאים להליכים "אישיים" מהסוג של הליכי גירושין?

ובכן, מעדויות רבות של אנשים ש"היו שם", אפשר לומר שגישור הוא הליך מומלץ מאד להליכי גירושין, ושיש בו בכדי לחסוך הרבה דם, יזע, דמעות, כאב רגשי וכסף.

כמו בכל סכסוך שבין בני משפחה (סכסוכי ירושה בין אחים או סכסוכי הורים וילדים), הסכסוך כולל בתוכו ומושפע מאד גם ממטענים ועניינים רגשיים כבדים וקשים.

בסיטואציה הזאת של טעינות רגשית, ההחלטה "לצאת לקרב" משפטי מחריפה את הסכסוך באופן משמעותי ומקטינה מאד את הסיכוי להגעה להסכם טוב, בעוד שכניסה להליך גישורי שהוא במילא הליך "מעין טיפולי" – כלומר הליך שיש בו שיקוף, שיתוף, מקום לפגישות נפרדות עם המגשר על מנת לעבד דברים יחד, לחשוב יחד ולברר לעומק את האינטרסים והרצונות, והכל על בסיס של אמון – היא למעשה בחירה בדרך אחרת שיכולה להוביל לתוצאה טובה ונוחה יותר.

"גישור" חובה במקרה של גירושין

כיום, לכאורה, ישנו הליך גישור "חובה" במקרה של גירושין.

בפועל מדובר בסדרת פגישות שמחולקות לפגישות "טיפוליות" ולפגישות "משפטיות" (שבהן רשאים הצדדים להיות מלווים על ידי עורך דין).

במסגרת הפגישות בני הזוג אמורים לקבל מידע על הזכויות שלהם ועל האלטרנטיבות השונות לניהול המשבר/סכסוך שבניהם, ובהן טיפול, גישור או פניה להליכים בבית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני.

האם כדאי להתייעץ עם עורך דין גירושין לפני שמקיימים או שפונים ההליכים האלו ל"יישוב סכסוך"?

ובכן, התשובה לשאלה הזו היא חד משמעית כן, וזאת היות שיש משמעות גם לדרך שבה פותחים את הליכי יישוב הסכסוך וגם לדרך שבה מנהלים אותם. להחלטות שמתקבלות ודברים אשר נעשים בשלבים מוקדמים אלו עשויים לקבוע רבות בהמשך הדרך.

בנוסף, קיים במקרים מסוימים חשש משמעותי לניצול לרעה של ההליכים - למשל במקרים שבו אחד מבני הזוג הוא שכיר והשני הוא עצמאי ובעל נכסים - קיים חשש מציאותי ולפיו בן הזוג בעל הנכסים ינצל את התקופה בה "אין הליכים" על מנת להבריח נכסים או לבצע בהם דיספוזיציה משמעותית, אשר תפגע בזכויותיו של הצד השני, ובסופו של יום התוצאה תהיה קיפוח של הצד החלש יותר מבחינה כלכלית.

נרחיב על הנושא במקום אחר.

מה שחשוב לדעת בשלב הזה הוא שגם לפני שפונים בבקשה ליישוב סכסוך ו/או אם בן/בת הזוג שלך פתחו בהליך כזה, ראוי להיוועץ באיש מקצוע מהתחום – רצוי עורך דין גירושין מומלץ בעל ניסיון והבנה.  

איך אפשר להגיע להסכם גירושין טוב

 

בהנחה שלא בחרתם לבצע הליך טיפולי, או שביצעתם הליך טיפולי ללא תוצאות משביעות רצון, ובחרתם להיפרד ולנהל את הליך הפרידה במסגרת של הליך גישור, אז קודם כל חשוב לומר שמדובר בדרך כלל בהחלטה שהיא החלטה נבונה.

מחקרים שנערכו בעולם שנגועים להליכי גישור (בכל התחומים) מראים שביעות רצון גבוהה מאד (מעל 90%) של אנשים שהשתתפו בהליכי גישור – כולל אותם אנשים שבסופו של יום לא הצליחו להגיע להסכם עם הצד השני בסופו של הליך הגישור והמשיכו להתנהל במסגרת הליכי בוררות או הליכים משפטיים אחרים!

מדוע זה כך?

הליך גישור הוא הליך שמאפשר לצדדים מקום רב הן לביטוי עצמי, קבלת הקשבה ותמיכה, חשיבה משותפת אמיתית להבהרת צרכים ורצונות וכן ניתוח אמיתי של סיכונים וסיכויים.

אפשר לומר שהליך הגישור הוא גם הליך שמכיל בתוכו באופן מובנה סט של אלמנטים "טיפוליים" כאלו ואחרים והוא בדרך כלל תורם מאד למצב המנטלי ולגישה בריאה יותר כלפי הסכסוך אצל הצדדים המעורבים בו.

באופן כללי מאד, אפשר להוסיף ולומר שאחד היתרונות הגדולים של ניהול סכסוך במסגרת הליכי גישור הוא שלצדדים המעורבים יש אולי את הרמה הגבוהה ביותר של שליטה ומעורבות שיש לצדדים בהליכי יישוב סכסוך – ומדובר כאן בשליטה ומעורבות הנוגעים לניהול ההליך עצמו (והזכות לפרוש ממנו בכל שלב ושלב) והן לגבי התוצאה.

יתרון משמעותי וגדול נוסף של ניהול סכסוכים במסגרת של הליכי גישור הוא האחוז הגבוה של קיום ההסכמים בפועל - על ידי שני הצדדים - לאחר סיום ההליכים.

זהו יתרון גדול כיוון שלעיתים כאשר סכסוך מסתיים בהכרעה של שופט או בורר, הצד שהכריעו "נגדו" עושה הכל בכדי לסכל את ההחלטה ולהתחמק מקיומה.

בהליכי גישור ברוב המוחלט של המקרים, כאשר אנשים חותמים הסכמים אזי הם נוטים לכבד את ה"מילה" שלהם, ולקיים אותם.

ואולי אין בכך הפתעה היות שהסדר אליו מגיעים בהסכמה, בניגוד להסכם אשר נכפה על הצדדים על ידי גורם שלישי חיצוני - כיוון שהם היו מעורבים בעיצובו,  גם אם לא קיבלו את כל מאוויהם, הרי שההסכם אינו מעורר אצלם התנגדות, כפי שהסכם שנקבע על ידי צד שלישי ש"מכריע" בין הצדדים, במקום לאפשר להם להגיע להבנות - מעורר.

גישור גירושין נתפס לעיתים על ידי חלק מהאנשים כחריג היות שהשלכות ההסכם הסופי שאליו יגיעו הצדדים, אם יגיעו, הן בעלות משמעויות כבדות משקל בנוגע לחיים של הצדדים המעורבים ושל צדדים שלישיים נוספים כגון בני  משפחה אחרים, וילדים.

דווקא בשל החשיבות הגדולה של הסכם הגירושין, העובדה שהסכם אליו מגיעים בגישור הוא הסכם שהצדדים נוטים לקיים (בניגוד להסדר כפוי) הוא יתרון גדול מאד כאשר יש צורך בשיתוף פעולה מתמשך בכל הנוגע למשל לגידול וטיפול בילדים, קיום הסדרי ראיה, קבלת החלטות בנוגע לחינוך וכיוב'.

העובדה שההליך עצמו מאפשר לצדדים פורקן רגשי רב, תורמת גם היא תרומה חשובה לטובת העתיד.

בכל מקרה, ישנם נושאים שראוי לתת עליהם את הדעת, היות שהסכם גירושין הינו הסכם מתמשך אשר יקבע רבות לגבי החיים שאחרי.

אז מה כולל בתוכו הסכם גירושין טוב?

 

הסכם גירושין טוב כולל בתוכו הסכמות לגבי מגוון רחב של סיטואציות עתידיות שבהן עתידים להיתקל הצדדים המעורבים, ולא פחות חשוב – מנגנונים לקיומם.

למשל, אם הצדדים קובעים מנגנון לקבלת החלטות מהותיות הנוגעות לילדים, רצוי לקבוע גם מנגנון נוסף שקובע דרך הכרעה מהירה, קלה יעילה וזולה למקרים שבהם אין הסכמות או שלמי מהצדדים יש השגות בנוגע לקיום המנגנון – למשל מינוי מוסכם מוקדם של צד שלישי שיש לו סמכות להכריע במצבים אלו.

או למשל, אם הצדדים החליטו על מכירת דירת המגורים יתכן שבמקרים מסויימים רצוי לתת יפויי כוח לטובת צדדים שלישיים כאלו ואחרים כך שבמקרה של "חרטה" של אחד מהצדדים או עיכובים לא צפויים, ניתן יהיה לפעול על מנת לקדם ולקיים את ההסכם.

מצד שני רצוי שהסכם הגירושין גם ישמור על כבודם של הצדדים המעורבים ולא יטיל עליהם מגבלות או נטלים מיותרים היכן שאין בכך צורך עניני – פה כמובן מדובר באומנות עדינה של רגישות ואמון.

נושא נוסף שראוי לתת עליו את הדעת הוא באמת לדעת מה חשוב באמת לכל אחד מהצדדים, על מנת שכל אחד יוכל לוותר בנושאים שבהם שנוח לו לוותר ופחות חשוב לו אולם הם נושאים חשובים יותר לצד השני, וכמובן מנגד לקבל את מה שחשוב לו יותר ופחות חשוב לצד השני, וזהו חלק מהמהות האמיתית של הליכי הגישור, שכן ללא המגשר כגורם מתווך, ללא קיום של הליכי חשיבה ובירור לא ניתן להגיע להבנות כאלו.

הסכם גירושין טוב כולל בתוכו בדרך כלל גם רוח של שיתוף פעולה, עד כמה שניתן – למרות שיש משקעים בין בני הזוג, הליך גישור נכון והסכם גירושין טוב ונכון יודע לבנות על המשותף לצדדים  - על המטרות המשותפות, על הערכים המשותפים ועל רוח של סיוע אחד לשני. חלק גדול מן ההורים למשל, ולא משנה כמה דם רע זרם בניהם, מוכנים להקריב ולפעול לטובת האושר והבריאות של הילדים שלהם.

במקרים מסוימים ישנם הורים שטוענים שהם היחידים שאכפת להם  מהילדים, אבל לפעמים ההתנהגות של הצד השני היא תוצאה של דינמיקה לא בריאה והתנהלות לא נכונה שמחריפה את מערכת היחסים. הליכי גישור יכולים בפירוק של "פלונטרים" מהסוג הזה.

קביעת דרכי תקשורת – במקרים מסוימים רצוי לקבוע מראש בהסכם את דרכי התקשורת הקבועות שבין הצדדים, על מנת למנוע אי הבנות וקשיים/קצרים בקיום ההסכמים. זה לא מחויב המציאות בכל מקרה ומקרה, אולם ישנם מקרים שבהם חלק ממהות הסכסוך בין הצדדים נוגעת וקשורה בקשיים בתקשורת בסיסית. כאשר קובעים אמצעי ומנגנוני תקשורת קבועים, מקלים על שני הצדדים.

משקף תוצאה של דו-שיח – שוב, בסופו של יום, הסכם גירושין טוב הוא התוצאה של תהליך, תהליך של מו"מ, בחינה והסכמה. זהו אינו תהליך קל, אולם זהו תהליך שהמחירים שמשלמים בו גם הצדדים המעורבים וגם המעגלים הסובבים (בני משפחה, ילדים, בני זוג אחרים) הוא ככל הנראה הנמוך ביותר.

להיוועץ בעורך דין גירושין גם לאחר שהגעתם להסכם במסגרת הליך גישור

כבודו של הליך הגישור  מונח במקומו, ותפקידו של המגשר הוא אכן לסייע לכם להגיע להסכם שממקסם את סך התועלות שאתם יכולים להגיע אליהן, חשוב להיוועץ לאורך כל ההליך בעורך דין גירושין מומלץ אשר יכול לעזור לכם להבין בצורה אובייקטיבית וחיצונית לתהליך את סך החוזקות והחלושות של התיק שלכם ואת סך הסיכונים, הסיכויים, וההשלכות של כל החלטה אותה אתם רוצים לקבל - ולא פחות חשוב, שיבדוק את טיב ההסכם וייראה שהוא מנוסח בואפן כזה אשר משקף רק את מה שהסכמתם לו ולא חושף אותכם להשלכות עתידיות כאלו ואחרות שלא חשבתם עליהן. 

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *